Apretury tkanin
Pojęcie apretury tkanin jest bardzo obco brzmiącym sformułowaniem, które dla większości z nas, laików, jest niezrozumiałym.
Aby przybliżyć jego znaczenie należy wyjaśnić, że jest to temat dotyczący uszlachetniania tkanin.
Owo uszlachetnianie polega na wykańczaniu materiału w taki sposób, aby nadać jemu nowych lub czasami tylko lepszych właściwości i cech.
Jest to technologia stosowana przede wszystkim w stosunku do tkanin, jednakże znajduje swoje zastosowanie także w przypadku takich produktów jak drewno czy też papier.
W trakcie procesu produkcji nowego materiału cienka powłoka, którą tenże zostaje spryskany lub nasączony, powoduje, iż w sposób znaczący polepsza się jego jakość.
Po ich naniesieniu na tkaninę stają się one sztywniejsze lub też wręcz przeciwnie delikatniejsze, ich barwy są bardziej nasycone lub uzyskują lepsze właściwości przeciwdziałające gnieceniu.
Dawniej stosowaną apreturą był krochmal, powodujący usztywnienie się tkaniny, w obecnych czasach gama dostępnych środków jest bardzo szeroka a ich zastosowanie daje możliwość uzyskania połysku, elastyczności, delikatności, gładkości, także wodoodporności, i co czasami może być zaskakując, także niepalności danej tkaniny.